Foteliki dziecięce są inwestycją w bezpieczeństwo naszej pociechy

Jeśli mamy zamiar przewozić w naszym samochodzie osobę poniżej 13. roku życia i mającą mniej niż 150 cm wzrostu, musimy kupić fotelik do samochodu. Jest on obowiązkowy, a jego brak może się zakończyć karą w postaci mandatu (150 zł) i trzema punktami w rejestrze.

Zanim jednak pobiegniemy obejrzeć foteliki dziecięce, musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wybierania sprzętu. Przede wszystkim należy dobrać fotel do warunków fizycznych dziecka, w szczególności jego wagi. Foteliki dla dzieci podzielone są na kategorie odpowiadające wiekowi i wadze bobasa.

Grupa 0 to foteliki dziecię dla niemowląt (do roku życia) o wadze nie przekraczające 9 kg. Dla bobasów ważących nie więcej niż 13 kg, odpowiednia będzie kategoria 0+. Dzieciom starszym (w wieku 1-3 lata) albo wyższym należy sprawić fotelik do samochodu z grupy I (masa 9-18 kg). Dla czterolatków i starszych odpowiedni będzie sprzęt zakwalifikowany do grupy II (15-25 kg). Dla najstarszych, uczęszczających do szkoły podstawowej przygotowano foteliki dziecięce z grupy III (masa malucha 22-35 kg).

Ważne są testy fotelików i organizacje, które je przeprowadzają. Największą renomą cieszą się te, które były badane przez ADAC, TUV, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, ANWB, AA Trust. Można również kierować się oznaczeniami certyfikatów potwierdzających zgodność z normami ECE R44-03 lub ECE R44-04.

Published by