Wymogi prawne dotyczące samochodów a lusterka samochodowe

Jeśli wydaje nam się, że producent samochodów może dowolnie określać, jak będzie wyglądało auto oraz, jakie elementy wyposażenia się w nim znajdą, jesteśmy w błędzie. Prawo ściśle określa to, jak zaprojektowane mogą być samochody i jakich elementów nie może w nich zabraknąć. Oczywistą rzeczą jest to, że nowe samochody nie mogą być sprzedawane bez drzwi, szyb, kół czy kierownicy. Jest to wyposażenie standardowe, z którego nie można zrezygnować, gdyż samochód nie nadawałby się do jazdy.

Czy jednak tak samo jest z lusterkami samochodowymi? Czy są one obowiązkowym elementem wyposażenia, czy też traktowane są jako gadżet dodatkowy? Prawo ściśle to określa dla wszystkich europejskich samochodów. Każdy samochód - od osobowego po ciężarowy - musi posiadać na standardowym wyposażeniu lusterka wsteczne i boczne. Ich ilość zależy od typu samochodu.

Dla przykładu, samochody osobowe muszą być wyposażone w jedno lusterko wsteczne, montowane wewnątrz auta, oraz dwa lusterka boczne - po jednym od strony kierowcy i pasażera. Inaczej trochę wygląda sytuacja w przypadku samochodów osobowych z przyczepkami oraz samochodów ciężarowych. Tu liczba lusterek musi być większa.

Czy lusterka samochodowe faktycznie są niezbędne? Czy jazda bez sprawnych lusterek bocznych jest możliwa? Takie pytanie zadają sobie często kierowcy, którzy w wyniku stłuczki uszkodzili lusterko boczne. Takie uszkodzenie nie jest czymś wyjątkowym. Codziennie zdarza się wielu kierowcom, którzy nie potrafią ocenić szerokości wjazdu. Do uszkodzenia dochodzi np. na parkingach, kiedy próbujemy zmieścić się na zbyt wąskim polu.

Innym miejscem, gdzie lusterka samochodowe łatwo można uszkodzić jest brama wjazdowa, wąska uliczka. Lusterka boczne znacznie wystają poza linię samochodu - łatwo nimi zaczepiamy o różne przedmioty, ściany, drzwi, inne samochody. W najlepszym wypadku możemy zbić zwierciadło lusterka. W najgorszym natomiast - wyrwać lusterko z całą obudową i elementem mocującym.

O ile wymiana wkładu nie jest jeszcze aż tak kosztowna, o tyle cena za montaż nowego lusterka będzie nas już drogo kosztowała, tym bardziej, jeśli mieliśmy zamontowany system automatycznej regulacji lusterek czy podgrzewacze, a więc te elementy elektroniczne, które są najbardziej czułe nawet na najmniejsze uszkodzenia.

Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko udać się do mechanika, aby jak najszybciej zamontować nowe lusterka. Bez sprawnych lusterek samochodowych - co warto wyraźnie podkreślić - jazda samochodem nie jest możliwa, przede wszystkim dlatego, że wiąże się to z dużym zagrożeniem zarówno dla samego kierowcy, jego pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowcy oddający samochód do naprawy, często decydują się na samodzielny zakup potrzebnych części. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, bo pozwala jasno określić, ile faktycznie kosztować nas będzie naprawa. Jeśli zostawimy zakup części mechanikowi, może on świadomie zawyżać ceny naprawy, a my nie mamy możliwości skontrolowania jego uczciwości.

Wiele osób jednak woli zlecić kupno części mechanikowi, gdyż nie mają ani czasu, ani wiedzy o tym, gdzie szukać i jak wybierać potrzebne części. Dawniej wiązało się to z jeżdżeniem po sklepach z moto-częściami, giełdach samochodowych i serwisach. Dziś możemy szybko znaleźć potrzebne części dzięki internetowi. Tu nie tylko ogłaszają się rozmaite sklepy motoryzacyjne, lecz także prywatni właściciele samochodów, którzy oferują na aukcjach internetowych zarówno nowe, jak i używane części zamienne.

Published by